Mäso alebo Granule ?  Boris Kopeliovič

 

 

Granule, alebo varená strava? Napriek tomu, že nemá nič proti kŕmeniu granúl, uprednostňujem varenú stravu. Žiaľ, podľa mňa v dnešnej dobe sú granulám pripisované až príliš zázračné vlastnosti, čo sa mi pri toľkých chemických procesoch výroby, nezdá ani možné. Rôzne firmy na výrobu granúl sa predháňajú nenapodobiteľnými zloženiami svojich granúl, ktoré majú zabezpečiť zaručene vyváženú a nenahraditeľnú potravu pre psov všetkých plemien. Je to naozaj tak aj v skutočnosti? Isteže príliš ťažká otázka, najmä ak granule rôznych značiek propaguje už takmer každý ošetrujúci veterinár a z rôznych / určite nie lacných reklám / sa na nás "usmievajú" krásne, naoko bezchybné psy rôznych plemien, s fantasticky lesklou srsťou. A ak pridáme pohodlnosť takéhoto kŕmenia, úsporu času, tak prečo nie? Aj u nás doma majú psy granule, ale nie len tie, minimálne 5 dní v týždni dostávajú varené žrádlo - v podobe kašovitej konzistencie, obsahujúce cca 1/3 mäsa a 2/3 ryže, vločiek a niekedy aj trochu cestovín. Čo myslíte, čo tým našim "aziatom" viac chutí? 
Mäso je hovädzie / obrezky/, rôzne vnútornosti, sem tam, kuracie chrbty, morská ryba. V sezóne aj kozie mlieko, kravské nie. Bravčové nie, iba ak rozvarené paprče aj pre mladých psov so všetkými kosťami, obsahujú kolagén. Raz začas každému vajce aj so škrupinou a do varené žrádla nastrúhanej mrkvy, trolinku pŕhľavy / žihlava /, môže byť aj iná zelenina a chutí im aj tvrdý - suchý chlieb. 
Dobrých pár rokov nepožívame ani žiadne doplňujúce minerály ani vitamíny, skrátka na nás firmy vyrábajúce doplnky tohto typu, nezarobia. 
A aké máme psy chované na takej strave? To sa dá vidieť na vlastné oči a posúdiť, či už u nás doma, alebo na rôznych kynologických podujatiach. 
A ešte jedna, myslím si, že dôležitá vec. Nedá sa podľa mňa vypočítať a vymyslieť nejaká univerzálna dávka pre všetkých psov rovnaká a najmä pri "aziatovi", ktorý ako vieme býva často v rôznom konštitučnom type. Ku každému jednotlivému psovi musíme pristupovať okrem iného aj s kŕmením individuálne. u ťažších typov regulovať stravu tak, aby v dôsledku prekrmovania neprichádzalo k deformácii kostí a zvýšiť pozornosť najmä medzi 4-6 mesiacom, keď mení zuby. U typov ľahšej konštitúcie je často skôr umením, dokázať, aby pes žral s chuťou a riziko deformácii kostí menšie. A ešte niečo týmto ľahším často neuškodí kombinácia granule a kozie mlieko, naproti tomu u tých ťažších je lepšie dávať každé osve ako samostatnú kŕmnu dávku, aby nebol prísun bielkovín príliš koncentrovaný. / veľa fosforu, na úkor vápnika ./ Raz do týždňa majú psy hladovku, alebo v jeden deň dostanú polovičnú dávku, poprípade len suchý – tvrdý chlieb. Ak niektorý je prieberčivý, tak isto nedostane nič./Najprv sa treba presvedčiť, či nie je chorý, alebo tá nechuť k žrádlu nemá iné dôvody/, často psy pri háraní súk a najmä vtedy keď už cítia, že sú dni vhodné na párenie, nežerú poriadne aj pár dní. No aspoň také sú naše skúsenosti, každý má však svoje, ktoré mu môžu vyhovovať a umožňujú vychovávať kvalitné psy. Jedno však pri kŕmení "aziatov" platí isto a univerzálne pre všetkých a to je skutočnosť, že "menej niekedy znamená viac".