Mäso
Varená strava
Varením mäsa (bielkovín) sa mení reťazec aminokyselín a väčšia časť bielkovín sa stáva pre psa menej využiteľnými. Bielkoviny po uvarení sa stávajú ťažšie stráviteľnými, nastáva strata minerálnych látok. V surovom mäse sa nachádzajú aminokyseliny dôležité pre imunitný systém psa. Moje psy sú kŕmené varenou stravou, nie je to vôbec náročné časovo ani finančne, je to ešte ľahšie kŕmenie ako kŕmenie granulami. Osobne s varenou stravou mám len kladné skúsenosti, psy majú krásnu srsť, výkaly sú pekné.
Dôležité pri kŕmení varenou stravou je všímať výkaly psa.
Povedia Vám bližšie o tom čoho je nadbytok a naopak čoho je málo v kŕmnej dávke.
- Pri kŕmení dobre zostavenou kŕmnou dávkou sú výkaly mäkkej konzistencie a majú hnedú farbu.
- Tuhé výkaly a výkaly ktoré nemajú tuhú konzistenciu (rozsypujú sa), svedčia o predávkovaní kostí v kŕmnej dávke.
- Čierna farba výkalov svedčí o predávkovaní mäsom (bielkovinami) v kŕmnej dávke.
- Kašovité, mäkké a výkaly bez tvaru svedčia o predávkovaní rastlinných krmív v kŕmnej dávke.
Tí, ktorí začali kŕmiť svoje psy stravou založenou na BARF zbadali zlepšenie ich zdravotného stavu. Zmizli problémy s kožou, psy mali viac energie a feny oveľa menej problémov s graviditou a starostlivosťou o potomstvo.
Poznámka – Pri psoch s nadváhou, alebo naopak pri psoch v zlom výživnom stave, treba podľa potreby pridať alebo ubrať na kŕmnej dávke.
BARF a jeho výhody
• žiadny zubný kameň
• žiadny nepríjemný psí zápach
• menej parazitov
• silný imunitný systém
• podstatne menšie množstvo trusu
• silné šľachy a väzivá
• lepšia muskulatúra
• uľahčenie pri artritíde
• menej rastových problémov
• výrazne znížené riziko torzie žalúdka
• pekná, zdravá, lesklá srsť
Čo znamená kŕmenie Barfom v praxi ?
Keďže psy sú rozliční, je dôležité sledovať svojho psa, aby mu jeho výživový plán sedel. Niektoré prs neznášajú dobre surové mäso, obilie, zeleninu, ovocie, vnútornosti alebo kosti im robia tráviace problémy v zažívacom trakte. Preto nie každému psovi musí presne sedieť ten istý výživový plán.
Kosti
Tráviaci trakt psa je prispôsobený na trávenie kostí, sú dôležitým prvkom vo výžive psa. Obsahujú množstvo vitamínov a minerálov ktoré sú uložené v bielkovinách. Obsahujú tuk, ak sú to kosti bravčové a kuracie, tak obsahujú veľké percento nenasýtených mastných kyselín.
Najdôležitejšou časťou kosti je kostná dreň, je veľmi výživná. Obsahuje železo, surové kosti sú dobrým zdrojom prirodzených anitioxidantov proti starnutiu a enzýmov.
Pravdepodobné je, že kosti zohrávajú rovnakú úlohu ako vláknina, to znamená, že nadobúdajú jedlo, čím odstraňujú toxíny a podporujú zdravé črevá. Psi, ktorí jedia kosti žijú dlhšie a sú zdraví. Sú odolní hlavne voči degeneratívnym chorobám súvisiacich so starnutím.
Mäso
Mäso je hlavný zdrojom bielkovín – hlavná zložka pri výžive. Obsahuje taktiež tuky, vodu, vitamíny a minerálne látky. Je dodávateľom energie, pretože obsahuje tuky a bielkoviny. Taktiež obsahuje všetky nepostrádateľné aminokyseliny nevyhnutné pre psov akéhokoľvek veku, vrátane rastúcich psov, gravidných a kojacich sučiek. Tuk obsiahnutý v rozličných druhoch mäsa sa líši aj množstvom nenasýtených mastných kyselín. Kuracie a bravčové mäso má vyššie hodnoty nenasýtených mastných kyselín oproti jahňacine a hovädzine. Jahňacina zvyčajne obsahuje viac nenasýtených mastných kyselín ako hovädzina, ale len preto, že je tučnejšia.
Vnútornosti
V divočine psy požierajú obsah žalúdka a vnútornosti. Domáci psi majú podobné nároky a potreby. Psi konzumujúci vnútornosti ako súčasť stravy majú lepšie zdravie ako psy, ktoré ich nejedia. Hoci sú vnútornosti cenným jedlom pre psov, nie je potrebné ich pridávať vo väčších množstvách. Vnútornosti sú koncentrovaným zdrojom mnohých nepostrádateľných živín a sú obzvlášť cenné v období rastu, reprodukcie a pri strese práve ako zdroj koncentrovaných živín.
Pečeň
Obsahuje širokú paletu dôležitých živín. Pečeň je najväčším zdrojom vitamínu A a malo by sa ňou kŕmiť pravidelne, ale v malých množstvách. Môže spôsobovať hnačku. Optimálne je nepodávať ju častejšie než raz do týždňa. Pečeň je tiež bohatá na vitamíny D, E a K. Pečeň je výborným zdrojom minerálov, predovšetkým zinku, magnézia, selénu a železa. Obsahuje tiež vitamíny skupiny B, hlavne B2, B3, B5, biotín, kyselinu listovú, B12, cholín a inositol. Obsahuje tiež adekvátne alebo menšie množstvo B1 a je dobrým zdrojom vitamínu C. Pečeň poskytuje zdroj bielkovín dobrej kvality a nenasýtených mastné kyseliny, oba typy omega-3 a omega-6.
Obličky
Podobne ako pečeň, sú zdrojom vhodných bielkovín, esenciálnych mastných kyselín a mnohých vitamínov, vrátane všetkých v tukoch rozpustných vitamínov teda A, D, E a K. Sú bohatým zdrojom železa a všetkých vitamínov skupiny B. Taktiež sú dobrým zdrojom zinku.
Srdce
To isté ako u pečene a obličiek, srdce je výborným zdrojom bielkovín, B vitamínov a železa. Obsahuje tiež nenasýtené mastné kyseliny a v menšej miere vitamín A. Srdce obsahuje značné množstvo taurínu, ktorý je v potrave dôležitý pre srdce.
Hovädzie držky (žalúdky)
Zelené neprané držky sú vďaka obsahu zvyškov trávenej zelenej potravy cennou prirodzenou zložkou jedálnička psov.