Zelenina
Psi vlastne jedli zeleninu celé obdobie ich vývoja. Zelenina, obzvlášť zelená listová, by mala byť súčasťou zdravej výživy psa. Psy potrebujú zeleninu, pretože obsahuje mnoho dôležitých zdraviu prospešných živín. Vlákninu pes získava zo surovej zeleniny, ktorá obsahuje rozpustnú a nerozpustnú vlákninu. Zelenina poskytuje mnoho ďalších živín. Obsahuje ťažko získateľnú omega-3 esenciálnu mastnú kyselinu, mnoho pre psa potrebných vitamínov, mnoho enzýmov a rozličných antioxidantov a fytochemikálii.
Vhodná zelenina
šalát, mrkva, cukina, brokolica, špenát, zeler, paprika, klíčky, ...
Brokolica
je jednou z najvýživnejších potravín. Je bohatým zdrojom vitamínu C, beta-karoténu, kyseliny listovej, vápnika a vlákniny. Je tiež dobrým zdrojom chrómu. Brokolica má významný protirakovinový účinok. Brokolica obsahuje niekoľko dôležitých fytochemikálii: beta-karotén, indoly a izothiokyanáty a cez 33 protirakovinových zlúčenín. Výskumy naznačujú, že fytochemikálie predchádzajú vzniku rakoviny- zabraňujú rakovine, aby napadla bunky a podporujú enzýmy, ktoré detoxikujú od rakoviny.
Špenát
obsahuje dvakrát viac železa ako ostatná zelenina. Podobne ako iná zelenina, obsahuje chlorofyl a karotén, čím sa stáva bohatým zdrojom antioxidantov. Okrem beta-karoténu, špenát dodáva aj dva ďalšie karotény, luteín a zeaxantín. Tiež je zdrojom vlákniny, vápnika, draslíka a vitamínov A, B6 a K.
Zeler
je bohatý na vápnik, draslík, fosfor, sodík a železo a tiež vitamínov A, B, C. Fytochemikália 3-n-butyl phthalide je jednou zo zložiek, ktoré dávajú zeleru charakteristickú vôňu a chuť, a je obzvlášť účinná proti rakovine (významne znižovala rozsah tumorov u laboratórnych zvierat) Taktiež znižuje nervozitu a používa sa na neutralizovanie kyselín.
Mrkva
je kráľom zeleniny. Je najbohatším zdrojom pro-vitamínov A, karoténov, spomedzi všetkých
bežne konzumovaných zelenín. Ale na rozdiel od vitamínu A, beta-karotén a ďalšie karotény v mrkve nepôsobia toxicky. Beta-karotén je taktiež silným antioxidantom. Mrkva tiež obsahuje vitamíny B, C D, E, K, riboflavín, niacín, vápnik, draslík, fosfor, sodík a železo. Mrkva vyživuje očné nervy a významne zlepšuje zrak.
Paprika
je výborným zdrojom mnohých podstatných živín. Červená paprika má trikrát viac vitamínu C ako citrusy. Okrem toho červené papriky sú veľmi dobrým zdrojom beta-karoténu a poskytujú vhodné množstvo vlákniny a vitamínu B6. Pretože paprika stimuluje cirkuláciu a zlepšuje krvný tok je považovaná za vhodné jedlo pri poruchách cirkulácie a ako prostriedok pre podporu trávenia. Červené papriky sú jednou z niekoľkých potravín, ktoré obsahujú lykopén (červené rastlinné farbivo – najsilnejší antioxidant) fytochemikáliu, ktoré môžé pomôcť ako prevencia pred rozličnými formami rakoviny.
Nevhodná zelenina – surové zemiaky, avokádo a cibuľa.
Celé vajcia
Vajcia sú vynikajúcou potravou pre psa. Považujú sa za výborný zdroj bielkovín. Surové vajcia obsahujú celú radu minerálov, vrátane veľkého množstva vápnika (hlavne v žĺtku), všetky vitamíny, okrem vitamínu C, radu vysoko kvalitných nasýtených a nenasýtených mastných kyselín, výživný lecitín a celú radu enzýmov a ďalších zložiek prispievajúcich k dlhovekosti. Škrupina pomáha vyvažovať obsah vápnika v potrave. Vaječné žĺtka sú výborným jedlom pre psov s kožnými problémami. Obsahujú síru, biotín, vitamín A esenciálne mastné kyseliny a zinok. – Pozor na salmonellu.
Kvasnice
Kvasnice sú veľkým zdrojom vitamínov skupiny B.
Morské riasy
Morské riasy obsahujú cez 60 minerálnych látok a prvkov, 21 aminokyselín a jednoduchých a zložitých sacharidov, ktoré podporujú zdravie žliaz, obzvlášť hypofýzy, nadobličky a štítnej žľazy. Riasy sú prírodným zdrojom jódu a pôsobia ako antibiotiká.
Bylinky: púpava, žihľava, kôpor, petržlen, alfaalfa.
Alfaalfa (Vojteška)
Pomáha telu vstrebávať bielkoviny, vápnik a ďalšie živiny. Táto rastlina prečisťuje telo, bojuje proti infekciám a je prírodným dezodorantom. Je najbohatším zdrojom stopových minerálov a obsahuje vitamín A, C, E, K, B a D. Vojteška tiež obsahuje bioflavonoidy a tráviace enzýmy.
1 až 2 krát do týždňa štipku soli. Niektoré zdroje uvádzajú soľ ako úplne nevhodnú pre psov.
Oleje: rybací, z bodliaka, olivový, ľanový… (za studena lisované), obmieňať, hlavne v zime
Ľanové semienko- Olej zo semienka je bohatým zdrojom esenciálnych mastných kyselín. Esenciálne mastné kyseliny (EMK) sú základnými živinami, ktoré si telo nemôže vyprodukovať samé. Jediný spôsob ako získať tieto látky je cez potravu. EMK sú nenasýtené tuky a sú považované za „dobré“ tuky. EMK prispievajú k správnemu fungovaniu bunkových membrán a tiež majú rozhodujúci význam pri syntéze kyseliny ikosanovej (EPA). Taktiež vláknina, ktorú obsahujú, je cenená pre zdravie čriev. Ďalšie dve prospešné zložky sú kyselina alfa-linoleová a lignany. Tieto zložky môžu pomáhať pri prevencii srdcových chorôb a i pri liečbe chronických ochorení ľadvín. Lignan je aj prevenciou pred rakovinou. Lignany v tele ovplyvňujú estrogén. Výskumy naznačujú, že lignany majú aj antioxidačné účinky. Ďalšie štúdie ukazujú, že ľanový výťažok lignan znižuje cholesterol a chráni zvieratá pred cukrovkou
Cesnak
Cesnak má antibakteriálne vlastnosti. Tieto brzdia rast baktérií a plesní. Cesnak pomáha stabilizovať krvný tlak a podporuje imunitný systém. Veľký úspech má kvôli cenným zlúčeninám síry. Cesnak je zdraviu prospešný a pôsobí ako prevencia proti chorobám. Je bohatý na draslík, zinok, vitamín A a C a selén. Taktiež obsahuje vápnik, magnézium, meď, vitamín B1 a železo. Pozor nie klasický cesnak vypestovaný v záhradke, ale cesnak poľný alebo medvedí.